"Dawniej i dziś, plenery 2022 r."- pod hasłem tym kryje się wczorajszy wernisaż wystawy grupy malarskiej "Wesołe Pędzelki", który mieliśmy niezwykłą przyjemność organizować w naszej Bibliotece?.
"Wesołe Pędzelki" goszczą u nas co tydzień. Członkinie grupy zasiadają między regałami i rzucają się w wir twórczej oraz niezwykle kreatywnej pracy, czego efekty mogliśmy oglądać właśnie podczas wczorajszego wernisażu. W poniedziałkowy wieczór parter naszej biblioteki nabrał niezwykle artystycznego klimatu, dzięki wystawie prac malarskich, których większą część "Wesołe Pędzelki" namalowały właśnie w naszych progach. Spotkanie dodatkowo wzbogaciła obecność pani Barbary Bielastej - szanowanej regionalistki oraz pana doktora Jerzego Lisieckiego - właściciela pałacu w Luberadzu. Nie był to zbieg okoliczności, gdyż jednym z plenerów, na które wybrały się artystki w ubiegłym roku, był właśnie Luberadz. Czy pałac faktycznie zbudowany jest na planie masońskiego symbolu - węgielnicy? Ile prawdy jest w historii o duchach zamieszkujących wiekowe mury? Czy na terenie posiadłości kryje się skarb? Na te i inne pytania - mity, którymi owiany jest pałac w Luberadzu, uzyskaliśmy odpowiedzi dzięki uprzejmości pani Bielastej i pana Lisieckiego. Nie zabrakło również opowieści o niezwykle ciekawej historii budowli. Po tej części spotkania nastało już pełnoprawne podziwianie wystawy, które nie byłoby tak działające na zmysły, gdyby nie opowieści pani Joanny Rodowicz - opiekuna artystycznego grupy o każdym z prezentowanych obrazów. Postęp, jaki malarki poczyniły pod czujnym okiem pani Joanny, budzi wielkie wrażenie. Spotkanie umilił muzyczny akompaniament niezawodnego pana Zbigniewa Dembowskiego. Artyzm widoczny w najnowszych pracach grupy powoduje chwilę konsternacji. Zadajemy sobie w duszy pytanie - czy to jeszcze biblioteka, czy już muzeum sztuki.
Cieszymy się niezmiernie z faktu, że w naszej bibliotece możemy gościć tak utalentowane osoby, a każdy z naszych gości znajduje dla siebie miejsce pośród naszych zbiorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, jak i osobom, bez których wczorajsze spotkanie nie doszłoby do skutku.
Cudowna, niezwykła artystka i magia jej pięknych obrazów. Goście, którzy bardzo licznie skorzystali z zaproszenia naszej Biblioteki i wzięli udział w otwarciu wystawy dzieł Pani Joanny Rodowicz, zgodnie twierdzili, że była to prawdziwa duchowa uczta. Ujmująca osobowość malarki i Jej piękna opowieść o kolejach życia zachwyciły słuchających. Ogromne wrażenie sprawiły prezentowane na wystawie obrazy, szczególnie te o tematyce muzycznej. Można odnieść wrażenie, że one żyją, że za moment usłyszymy dźwięk saksofonu, gitary, tuby…
Piękna oprawę muzyczną spotkania zapewnił Pan Zbigniew Dembowski i jego wychowanka Julia Kajzer, uczennica Szkoły Muzycznej i „Krasiniaka”. Wiersz ulubionego poety Pani Joanny – Kazimierza Przerwy-Tetmajera odczytała Sandra Pszczółkowska, zaś spotkanie pt. „Przemyślane emocje” prowadziła Grażyna Czaplicka.
W 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce dokonaliśmy uroczystego otwarcia wystawy "Słowo w walce o wolność". Jest ona poświęcona nie postaciom z pierwszych stron gazet, lecz dziesiątkom tysięcy anonimowych drukarzy, kolporterów, dziennikarzy, którzy ryzykując więzieniem, karami, starali się aby "duch w Narodzie nie zaginął".
Prezentowane gazety, znaczki, zdjęcia czy ulotki pochodzą wyłącznie z prywatnych zbiorów. Są to często unikatowe, wyjątkowe eksponaty. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy. Będzie ją można oglądać do 15 stycznia 2022 roku.
W poniedziałek, 6 września przed budynkiem naszej biblioteki odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy autorstwa dr. Jana Marii Jackowskiego - Senatora RP, pt. „Doświadczyć wspólnoty – Nieznane fotografie z pożegnania Prymasa Wyszyńskiego”, ukazującej zdjęcia z ostatniej drogi Prymasa Tysiąclecia, pogrzebu, który zgromadził tłumy.
Niezwykłe fotografie oglądać będzie można na ul. Warszawskiej do końca września. Wydarzenie zrealizowały: Powiatowe Centrum Kultury im. Marii Konopnickiej oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.
Dnia 23 czerwca 2021 w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego odbył się wernisaż wystawy „Ciechanów na starych zdjęciach i widokówkach”, której pomysłodawczynią była pani Teresa Sokołowska. Zdjęcia i widokówki przedstawiają Ciechanów w różnych latach, począwszy od lat 30-tych do 80-tych XX wieku, i pochodzą ze zbiorów autorki, jak również Czytelni Regionalnej naszej biblioteki.
Było nam bardzo miło powitać wielu sympatyków twórczości pani Teresy Sokołowskiej, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali wystawę i rozmawiali o zmianach jakie zaszły w naszym mieście na przestrzeni lat. Spotkanie urozmaicił występ pani Joanny Kiszkurno, która zaśpiewała kilka piosenek.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, która będzie dostępna na pierwszym piętrze naszej biblioteki do końca sierpnia 2021 roku.
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie zaprasza na pierwszą w tym roku wystawę pt. „Ciechanów na starych zdjęciach i widokówkach” autorstwa Pani Teresy Sokołowskiej, która od wielu lat pasjonuje się fotografią i na swoich zdjęciach utrwala piękno naszego miasta. Autorka zaprezentuje także swój zbiór widokówek przedstawiający dawny Ciechanów. Część widokówek pochodzi ze zbiorów Czytelni Regionalnej PBP.
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego serdecznie zaprasza na wystawę fotografii pana Edwarda Sacherskiego - emerytowanego nauczyciela, metodyka, dyrektora szkoły. Jak sam twierdzi, w zakresie fotografii jest czystej wody amatorem. W okresie pracy zawodowej, w czasie wakacji był kierownikiem wielu obozów wędrownych, z reguły na południu kraju – w górach. Wykonywane tam zdjęcia służyły użytkowo, by później przywołać wspomnienia wakacyjnej przygody. Od wielu lat w środowisku ciechanowskim organizuje rajdy rowerowe, początkowo z PTSM, później i do chwili obecnej z LOP i TPD. Prezentowane zdjęcia zostały wykonane w drugiej połowie 2019 roku i w pierwszej połowie 2020 roku w Ciechanowie, Ustce, Kołobrzegu i Krynicy-Zdroju.
Zapraszamy do fotograficznej wędrówki – „Piękna nasza Polska cała”
Wystawę można obejrzeć w siedzibie naszej biblioteki – ul. Warszawska 34 (korytarz na pierwszym piętrze) lub tutaj.