Od kilku lat w naszej bibliotece 19 luty jest Dniem Patrona, w tym dniu w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński. Poeta, dramaturg, prozaik, należący do trójcy wieszczów (obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego), największych poetów polskiego romantyzmu. Był potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich herbu Ślepowron, II ordynatem opinogórskim, synem generała Wincentego Krasińskiego i księżniczki Marii Radziwiłłówny. Urodził się w Paryżu, w domu przy Boulevard Montmartre 10. Ochrzczono go w parafialnym kościele Notre Dame de Lorette. Do chrztu trzymali go Ludwik Pac z Marią Walewską oraz Piotr Krasiński z księżną z Walewskich Jabłonowską. Otrzymał imiona: Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt. Poeta zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Pierwotnie pochowano go w podziemiach kościoła św. Magdaleny w Paryżu skąd następnie jego zwłoki przewieziono do Polski i został pochowany w krypcie grobowej Krasińskich w podziemiach kościoła w Opinogórze.
Od roku 1962 Zygmunt Krasiński jest patronem naszej biblioteki, wówczas to na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Minister Kultury i Sztuki nadał, funkcjonującej wtedy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, imię Zygmunta Krasińskiego.
W sobotę 8 lutego 2025 roku w naszej Bibliotece odbyła się Biesiada Poetycka „Z harmonią i humorem”. Gościliśmy ciechanowianina o wielu talentach Andrzeja Kielczyka. Spotkanie otworzył dyrektor Lech Zduńczyk, prowadziła Joanna Kiszkurno. Licznie zgromadzona widownia miała okazję zapoznać się z dorobkiem naszego bohatera, który wydał pięć tomów wierszy oraz dwie książki prozą. Opisuje w nich rzeczywistość, swoje miasto, ludzi i sytuacje w jakich się znajdują. Jest bacznym obserwatorem. Jako dusza artystyczna widzi więcej, inaczej, dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami. Andrzej Kielczyk zaprezentował zebranym anegdoty ze swojego życia, zapoznał z kilkoma wierszami i ujął niezwykłą grą znanych i lubianych utworów na harmonijkach ustnych.
Muzycznie spotkanie uświetnił utalentowany młody człowiek Norbert Pepłowski, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej w Regiminie i I klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ciechanowie. Zagrał dwa utwory: „Warszawa da się lubić” oraz „Kurki trzy” wprowadzając gości w miły nastrój.
W trakcie Biesiady wystąpili również poeci prezentując własne wiersze nawiązujące do karnawału, zabawy, kobiet, początku istnienia czy mijającego czasu. Jak mogliśmy się przekonać, każdy z nich widzi świat w unikalny, sobie właściwy sposób. Nie zabrakło rozmów przy herbatce i słodkim poczęstunku.
Serdecznie dziękujemy naszemu bohaterowi za ten wyjątkowy sobotni wieczór, wszystkim gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas. Norbertowi życzymy wielu sukcesów, obyś spełniał swoje kolejne marzenia i czerpał radość z każdej aktywności.
Zapraszamy państwa na kolejne spotkania do naszej biblioteki.
Fot. Czesław Janowski
Czwartkowy wieczór w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego był wyjątkowy. Tym razem nasi goście uczestniczyli w dwóch wydarzeniach. Pierwsze to wernisaż malarski grupy „Wesołe Pędzelki”, działającej przy Bibliotece. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać pejzaże wykonane przez te wspaniałe malarki-amatorki.
Dalsza część wieczoru to „Biblioteczne zaduszki”, czyli wspomnienia o ludziach bliskich bibliotece. Wspominaliśmy nie tylko naszych pracowników, ale również osoby, które z nami współpracowały i były naszymi przyjaciółmi. Poza wspomnieniami była oczywiście poezja i piosenka. Wieczór był pełen wzruszeń i łez kręcących się w oku. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i współtworzenie tego wieczoru swoimi wspomnieniami o osobach, których pamięć chcieliśmy uhonorować. Szczególne podziękowania dla członków rodzin, które przyjęły nasze zaproszenie. Jonasz Kofta napisał: Pamiętajmy o ogrodach…, parafrazując słowa poety można powiedzieć: Pamiętajmy o osobach…, wszak pamięć o tym co było zapewnia ciągłość naszego istnienia.
Zapraszamy na nasze kolejne spotkania.
Piątkowe spotkanie w naszej Bibliotece pełne było romantyzmu (nasz patron, Zygmunt Krasiński, pewnie nad nim czuwał). W ramach cyklu „Strofy Regionalne” gościliśmy poetkę, pochodzącą z Ciechanowa, Elżbietę Karolewską, która zaprezentowała nam swój ostatni tomik wierszy zatytułowany „Słowo na liściach kasztanowca”. Posłuchaliśmy pięknych wierszy (z nutą romantyzmu) o miłości, przyjaźni, smutkach i radościach codziennego życia. Poetka w rozmowie z prowadzącą Grażyną Czaplicką opowiedziała co nie co o swoim pisaniu a także o związkach z Opinogórą. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Melodia” w składzie: Mieczysław Leszczyński. Stanisław Leszczyński, Wojciech Kowalski, Władysław Wiśniewski, Ryszard Wierzbowski, Waldemar Modzelewski i Wojciech Komorowski.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania