W sobotę 5 września 2020 r. odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Tegoroczną bohaterkę zaproponował patron honorowy prezydent Andrzej Duda. Na bogatej mapie miejsc nie mogło zabraknąć Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.
Do uczestników Narodowego Czytania zwróciła się dyrektor Wiesława Tybuchowska – nie ukrywam, że ja i pracownicy Biblioteki bardzo się za państwem stęskniliśmy. Za żywym człowiekiem. Za naszym czytelnikiem. Z góry dziękuję za to, że przyjęliście nasze zaproszenie.
Do lektury tego znanego dramatu pióra Juliusza Słowackiego przystąpiło kilkadziesiąt osób – przedstawiciele różnych środowisk Ciechanowa i powiatu ciechanowskiego.
Z tegorocznym Narodowym Czytaniem powiązany był I Powiatowy Konkurs Fotograficzny pt. "Obie kocha pan, obie wzięły dzban". Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęć inspirowanych właśnie "Balladyną". Adresatami konkursu byli dorośli i młodzieżowi fotograficy – amatorzy. Laureatkami konkursu zostały: Teresa Sokołowska, Ewa Stangrodzka - Kozłowska, Małgorzata Mieszkowska, Ewa Gerwatowska i Joanna Rutkowska. Nagrody wręczyli: kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Marek Marcinkowski i dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie Wiesława Tybuchowska.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa "Balladyna w kulturze" - ekspozycja fotografii dokumentujących teatralne inscenizacje dramatu Wieszcza Juliusza. A za rok, jak obwieścił prezydent Andrzej Duda lekturą Narodowego Czytania będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji wydarzenia i już dziś gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej.
Dziś wielki dzień - Narodowe Czytanie. Już od 10.00 czytamy dla Was przy Warszawskiej 34, a na zachętę proponujemy dwa fragmenty "Balladyny" czytane przez nas - bibliotekarki :D Prób nie było, ale za to były duble :D Czytały dla Was:
Sandra - Balladyna
Jola - Alina
Grażyna - Wdowa
Nina - Goplana
Agnieszka - Chochlik, diaskalia
Lidia - Skierka
Nina - Goplana
Małgosia - Grabiec, Kirkor
Ala - Sługa, Skierka
Edyta - didaskalia
Nagranie i montaż - Andrzej
Oglądajcie i bawcie się dobrze :)
Kochani - już dziś zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie. Tym razem całkowicie stacjonarnie na terenie naszej Biblioteki. "Balladynę" Juliusza Słowackiego czytać dla Was będą nasi czytelnicy (znani i lubiani). Wśród nich spotkacie przedstawicieli lokalnego świata kultury, samorządowców, ludzi mediów, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ich wspaniałych nauczycieli, a także nas - bibliotekarzy. Rezerwujcie sobie sobotni, późny poranek na Narodowe Czytanie.
Poniżej regulamin informacje związane z SARS-CoV-2.
OŚWIADCZENIE SARS-CoV-2 UCZESTNIKA IMPREZY | ![]() |
Regulamin imprez SARS-CoV-2 | ![]() |
#NarodoweCzytanie #Balladyna
A było to tak... Pewnego dnia usiedliśmy wszyscy wspólnie i uradziliśmy, że chcielibyśmy stworzyć film promujący Narodowe Czytanie. Jak ustaliliśmy, tak zrobiliśmy. W role sióstr wcieliły się Sylwia i Sandra, całość zmontował Andrzej, a koncepcję fabuły wymyśliła Małgosia :) Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu :)
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, zaś w 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
W sobotę 8 września w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018 przed budynkiem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, na ulicy Warszawskiej 34, czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Na tę okazję zaproszono Panie z zespołu muzycznego Legato, działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zaprezentowały one mieszkańcom Ciechanowa najciekawsze fragmenty tej powieści. Panie nie tylko pięknie przedstawiły przygotowane przez siebie części tekstu, ale również zachwyciły słuchaczy wykonaniem wiązanki pieśni patriotycznych.
W sobotę 2 września 2017 roku o godzinie 16,00 w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbyło się czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Powiatowa Biblioteka Publiczna, jak co roku, była współorganizatorem tego wydarzenia. Tekst dramatu przedstawiały znane w Ciechanowie osoby ze świata polityki, kultury, oświaty. Aktorskie popisy podziwiała zgromadzona w Galerii Bolesława Biegasa publiczność.
3 września, w sobotę, odbyła się już V edycja corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Po „Panu Tadeuszu”, „Zemście”, „Trylogii”, „Lalce” przyszła kolej na „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, nagrodzoną Noblem książkę, wybraną w internetowym głosowaniu.
Dnia 5 września 2015r. odbyła się w Ciechanowie czwarta edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Na placu PCKiSz wybrane fragmenty ”Lalki” Bolesława Prusa czytali przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, pracownicy kultury i placówek oświatowych, reprezentanci lokalnych mediów, oraz księża lokalnych parafii.
Organizatorzy imprezy to: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteka Powiatowa oraz Starostwo Powiatowe w Ciechanowie.
Całość prowadziła ubrana w strój oddający klimat epoki, Pani Małgorzata Kaczorek.
Zdjęcia autorstwa Kazimierza Kosmali udostępnione przez PCKiSz w Ciechanowie.
W ramach ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich 6 września 2014r na placu przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyło się czytanie utworów Henryka Sienkiewicza.