22 lutego 2025 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej Pani Barbara Bielasta (bibliotekarka, regionalistka, publicystka, autorka wielu artykułów drukowanych w czasopismach lokalnych i naukowych) zaprezentowała swoją nową książkę "Wokół Placu Kościuszki". Jest to pierwszy z tomów planowanej serii „Spacerkiem po Ciechanowie”, a zarazem kolejne, siódme już dzieło autorstwa Pani Barbary, poruszające zagadnienia bliskie wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Ciechanowa i okolicznych miejscowości. Obszerna, prawie 500 stronicowa monografia, opowiada szczegółowo dzieje znanego wszystkim mieszkańcom Ciechanowa - Placu Kościuszki zwanego dawniej Zielonym Rynkiem - miejsca o bogatej przeszłości historycznej oraz przyległych do niego ulic. Znajdziemy tu wiele informacji o historii tej części Ciechanowa, budynkach i mieszkających tu ludziach. Uzupełniona zdjęciami, mapami i bogatą bibliografią, książka jest wspaniałą, godną polecenia pozycją dla osób zainteresowanych historią naszego regionu i ludzi z nim związanych, a także dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o miejscu, w którym mieszkają obecnie, lub z którego wywodzą się ich przodkowie.
Na spotkaniu prowadzonym przez Dyrektora PBP Lecha Zduńczyka, na które przybyli ciechanowscy przedstawiciele kultury i mediów, przyjaciele, rodzina autorki oraz osoby zainteresowane historią naszego miasta, Pani Basia opowiadała o powodach, jakie skłoniły ją do napisania książki, problemach ze zbieraniem informacji oraz o swych literackich planach na przyszłość.
Autorce gratulujemy wspaniałego dzieła i czekamy na drugi tom.
Od kilku lat w naszej bibliotece 19 luty jest Dniem Patrona, w tym dniu w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński. Poeta, dramaturg, prozaik, należący do trójcy wieszczów (obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego), największych poetów polskiego romantyzmu. Był potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich herbu Ślepowron, II ordynatem opinogórskim, synem generała Wincentego Krasińskiego i księżniczki Marii Radziwiłłówny. Urodził się w Paryżu, w domu przy Boulevard Montmartre 10. Ochrzczono go w parafialnym kościele Notre Dame de Lorette. Do chrztu trzymali go Ludwik Pac z Marią Walewską oraz Piotr Krasiński z księżną z Walewskich Jabłonowską. Otrzymał imiona: Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt. Poeta zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Pierwotnie pochowano go w podziemiach kościoła św. Magdaleny w Paryżu skąd następnie jego zwłoki przewieziono do Polski i został pochowany w krypcie grobowej Krasińskich w podziemiach kościoła w Opinogórze.
Od roku 1962 Zygmunt Krasiński jest patronem naszej biblioteki, wówczas to na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Minister Kultury i Sztuki nadał, funkcjonującej wtedy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, imię Zygmunta Krasińskiego.
W dzień „Walentynek” -14 lutego - zabraliśmy naszych miłych gości do słonecznej Italii. „Miłość pod włoskim niebem” - taki tytuł miało nasze spotkanie z włoską piosenką i literaturą. Oprawę muzyczną zapewniły wspaniałe ciechanowskie wokalistki: Ewa Jeziółkowska, Joanna Kiszkurno, Natasza Pepłowska i Beata Trojanowska. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać pięknych włoskich piosenek takich, jak np. „Solo Tu”, „Mambo Italiano”, „La Luna” , ale także polskich przebojów - „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Rebeka”, „Zakochani są wśród nas” itp. Wszystkie utwory miały jeden wspólny mianownik – Miłość, wszak to przecież Walentynki. Przewodnikiem po „włoskich zakamarkach” była Grażyna Czaplicka, która opowiedziała co nieco o włoskich zwyczajach, włoskiej kuchni i oczywiście włoskiej literaturze.
Były także niespodzianki. Jedną z nich był występ Pana Edwarda, który a capella wykonał utwór „Marina” i został nagrodzony dużymi brawami.
Mamy nadzieję, iż nasi przemili goście bawili się doskonale i długo będą wspominać te „Biblioteczne Walentynki”. Dziękujemy za waszą obecność, dziękujemy wspaniałym śpiewającym dziewczynom za ogrom wykonanej pracy. Zapraszamy na nasze spotkania – do zobaczenia.