500 lat temu Marcin Luter przystąpił do tłumaczenia Nowego Testamentu na język niemiecki. Rocznica ta stała się okazją do zorganizowania przez Powiatową Bibliotekę Publiczną kolejnego z cyklu ciekawych spotkań, tym razem poświęconemu reformacji, protestantom, ich historii i teraźniejszości. Prelegentem był Artur Iniarski, dziennikarz i znawca tej problematyki. Spotkanie, wedle powszechnej opinii ponad 40 przybyłych do Biblioteki gości, było niezwykle ciekawe. Zasługa to przede wszystkim prelegenta, który opowiedział nie tylko o postaci samego Marcina Lutra, ale także opisał przyczyny wybuchu reformacji, główne nurty protestantyzmu czy też założenia teologii protestanckiej. Nie zabrakło prezentacji długiej listy polskich protestantów począwszy od Mikołaja Reja, poprzez Jana Łaskiego, Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa aż po Jerzego Buzka i Adama Małysza. Wszystkich zaciekawiła informacja o protestantach żyjących w okolicach Ciechanowa, szczególności w Kicinie. Polska, którą nazywano niegdyś „państwem bez stosów” za panującą w niej tolerancję religijną, jest i dzisiaj ojczyzną licznej rzeszy wyznawców religii protestanckich.
12 stycznia w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie zatytułowane „Czy moje dziecko ma problem. Jak dostrzec, jak pomóc?”
Przedstawiciele Zespołu do Spraw Profilaktyki, Bezdomności i Uzależnień z Panią Joanną Kiszkurno prowadzącą spotkanie, oraz terapeuci Pani Katarzyna Podolska -Skotak i Tomasz Kosielski starali się uwrażliwić rodziców i opiekunów na nietypowe zachowania dzieci i młodzieży, zmianę w ich zachowaniu, oraz podpowiedzieli gdzie szukać pomocy gdy sytuacja wymyka się spod kontroli
a rodzice lub opiekunowie stają się bezradni i nie potrafią pomóc swojemu dziecku. Obecna na spotkaniu Pani Katarzyna Więckowska podzieliła się osobistymi doświadczeniami z uzależnieniem w rodzinie, pokazała jak ważna jest fachowa pomoc specjalistów oraz wsparcie bliskich w kryzysowej sytuacji. Gorąca dyskusja trwająca jeszcze długo po zakończeniu spotkania pokazała jak było ono ważne i potrzebne.
Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy.
Zbliżający się koniec tegorocznego karnawału spędziliśmy w środowy wieczór w naszej bibliotece z panem Ryszardem Sobotko grającym na akordeonie, oraz panem Romanem Tolsdorfem - gitarzystą.
„Starsi Panowie Dwaj” jak określił duet muzyczno-wokalny pan Ryszard, wykonali kilka znanych wszystkim przebojów muzyki rozrywkowej, usłyszeliśmy również utwory autorstwa pana Romana.
Koncert przeplatały wspomnienia pana Ryszarda Sobotki z jego fascynującego życia.
Zgromadzona publiczność wraz z artystami wspólnie śpiewała znane melodie, rzęsistymi brawami nagradzając obu panów.
Dziękujemy wykonawcom oraz wszystkim uczestnikom imprezy za wspaniałą zabawę.
We wtorek, 21. stycznia 2020 w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie odbył się koncert zespołu Legato pt. „Dawnych wspomnień czar”. Koncert był dedykowany wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta.
We wtorek 3 grudnia w sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie odbyło się spotkanie pn. „Porozmawiajmy o bezdomności”, którego inicjatorką była Joanna Kiszkurno - radna miejska, a współorganizatorem Ciechanowski Zespół ds. Profilaktyki Bezdomności i Uzależnień, którego Pani Joanna jest członkiem. Wydarzenie miało formę trzech prelekcji połączonych z panelem dyskusyjnym, które tematycznie powiązaną częścią wokalno-instrumentalną uświetnił zespół Ewan w składzie: Ewa Mieszkowska – wokal i Andrzej Ładowski – wokal, gitara akustyczna.
W ubiegły piątek, tj. 22 listopada br. odbyło się kolejne, organizowane przez pracowników Czytelni spotkanie z cyklu „Biblioteka Otwarta dla Wszystkich”. Tym razem jego gościem był Konrad Matuszewski – architekt wnętrz, który pokrótce przedstawił uczestnikom spotkania specyfikę pracy architekta, opowiedział o różnicach pomiędzy zadaniami architekta wnętrz a dekoratora, zapoznał zebranych z etapami pracy z architektem wnętrz, a także przekazał garść dobrych rad, dotyczących samodzielnego projektowania domowych przestrzeni.
11 czerwca naszą bibliotekę odwiedziły Panie Ilona Kowalska i Sylwia Suwisz – przedstawicielki stowarzyszenia „Pies i Spółka” - organizacji niosącej pomoc potrzebującym, niechcianym, bezdomnym i skrzywdzonym zwierzętom.
W czwartkowe popołudnie 9 maja w sali konferencyjnej naszej biblioteki odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia odwiedziła nas Pani Grażyna Czerwińska – etnografka, regionalistka, znana ciechanowianom ze swojego szczególnego zainteresowania historią, kulturą oraz obyczajami ludowymi, której artykuły dotyczące etnografii cyklicznie ukazują się na łamach Tygodnika Ciechanowskiego. Podczas spotkania z Panią Czerwińską zgromadzona publiczność poznała interesujące, zawiązane z rytuałami charakterystycznymi dla nastających pór roku zwyczaje, a także obrzędowość i tradycje świąteczne dawnego Mazowsza, których symbole oraz przesłanki obecne są we współczesnej kulturze po dziś dzień.