Czwartkowy wieczór w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego był wyjątkowy. Tym razem nasi goście uczestniczyli w dwóch wydarzeniach. Pierwsze to wernisaż malarski grupy „Wesołe Pędzelki”, działającej przy Bibliotece. Tym razem mieliśmy okazję podziwiać pejzaże wykonane przez te wspaniałe malarki-amatorki.
Dalsza część wieczoru to „Biblioteczne zaduszki”, czyli wspomnienia o ludziach bliskich bibliotece. Wspominaliśmy nie tylko naszych pracowników, ale również osoby, które z nami współpracowały i były naszymi przyjaciółmi. Poza wspomnieniami była oczywiście poezja i piosenka. Wieczór był pełen wzruszeń i łez kręcących się w oku. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i współtworzenie tego wieczoru swoimi wspomnieniami o osobach, których pamięć chcieliśmy uhonorować. Szczególne podziękowania dla członków rodzin, które przyjęły nasze zaproszenie. Jonasz Kofta napisał: Pamiętajmy o ogrodach…, parafrazując słowa poety można powiedzieć: Pamiętajmy o osobach…, wszak pamięć o tym co było zapewnia ciągłość naszego istnienia.
Zapraszamy na nasze kolejne spotkania.
Miniona środa w naszej Bibliotece była bardzo interesująca. Przed południem odbył się wernisaż wystawy prac mieszkańców DPS w Ciechanowie, natomiast po południu gościliśmy w naszych progach Pana Leopolda Sułkowskiego-Kornaus kapelmistrza Orkiestry Dętej OSP w Ciechanowie. W bardzo ciekawej rozmowie Pan Leopold odsłonił nieco swoją prywatność, opowiadając o swoich pasjach (nie tylko muzycznych). Bardzo dziękujemy za sympatyczne spotkanie.
Spotkanie przepełnione wzruszeniem i emocjami, często i łzami, których nikt się nie wstydził. „Ta ziemia od krwi czerwona”, uroczystość poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej, zorganizowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, objęta Honorowym Patronatem Starosty Ciechanowskiego, składała się z dwóch części. Pierwsza, to spotkanie pod Krzyżem Katyńskim, gdzie ks. Dziekan Zbigniew Adamkowski odmówił piękną modlitwę za zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”, zaś delegacje złożyły wiązanki kwiatów. O godz. 16.00 w siedzibie PBP miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej postaciom policjantów i żołnierzy związanych z ziemią ciechanowską, ofiarom zbrodni katyńskiej. Obecni byli nie tylko przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, stowarzyszeń czy służb mundurowych, ale przede wszystkim goście honorowi – Państwo Ewa i Michał Bojanowscy, dzieci zamordowanego w Katyniu ppor. Szymona Bojanowskiego oraz Pani Zofia Lisiecka, bratanica Szymona i Jej Rodzina. Przygotowany przez naszą Bibliotekę okolicznościowy program spotkał się z niezwykle wzruszającą reakcją Gości i zebrał bardzo pozytywne opinie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły czynem i słowem przygotowanie tej wyjątkowej pod wieloma względami uroczystości.
"Dawniej i dziś, plenery 2022 r."- pod hasłem tym kryje się wczorajszy wernisaż wystawy grupy malarskiej "Wesołe Pędzelki", który mieliśmy niezwykłą przyjemność organizować w naszej Bibliotece?.
"Wesołe Pędzelki" goszczą u nas co tydzień. Członkinie grupy zasiadają między regałami i rzucają się w wir twórczej oraz niezwykle kreatywnej pracy, czego efekty mogliśmy oglądać właśnie podczas wczorajszego wernisażu. W poniedziałkowy wieczór parter naszej biblioteki nabrał niezwykle artystycznego klimatu, dzięki wystawie prac malarskich, których większą część "Wesołe Pędzelki" namalowały właśnie w naszych progach. Spotkanie dodatkowo wzbogaciła obecność pani Barbary Bielastej - szanowanej regionalistki oraz pana doktora Jerzego Lisieckiego - właściciela pałacu w Luberadzu. Nie był to zbieg okoliczności, gdyż jednym z plenerów, na które wybrały się artystki w ubiegłym roku, był właśnie Luberadz. Czy pałac faktycznie zbudowany jest na planie masońskiego symbolu - węgielnicy? Ile prawdy jest w historii o duchach zamieszkujących wiekowe mury? Czy na terenie posiadłości kryje się skarb? Na te i inne pytania - mity, którymi owiany jest pałac w Luberadzu, uzyskaliśmy odpowiedzi dzięki uprzejmości pani Bielastej i pana Lisieckiego. Nie zabrakło również opowieści o niezwykle ciekawej historii budowli. Po tej części spotkania nastało już pełnoprawne podziwianie wystawy, które nie byłoby tak działające na zmysły, gdyby nie opowieści pani Joanny Rodowicz - opiekuna artystycznego grupy o każdym z prezentowanych obrazów. Postęp, jaki malarki poczyniły pod czujnym okiem pani Joanny, budzi wielkie wrażenie. Spotkanie umilił muzyczny akompaniament niezawodnego pana Zbigniewa Dembowskiego. Artyzm widoczny w najnowszych pracach grupy powoduje chwilę konsternacji. Zadajemy sobie w duszy pytanie - czy to jeszcze biblioteka, czy już muzeum sztuki.
Cieszymy się niezmiernie z faktu, że w naszej bibliotece możemy gościć tak utalentowane osoby, a każdy z naszych gości znajduje dla siebie miejsce pośród naszych zbiorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, jak i osobom, bez których wczorajsze spotkanie nie doszłoby do skutku.
Cudowna, niezwykła artystka i magia jej pięknych obrazów. Goście, którzy bardzo licznie skorzystali z zaproszenia naszej Biblioteki i wzięli udział w otwarciu wystawy dzieł Pani Joanny Rodowicz, zgodnie twierdzili, że była to prawdziwa duchowa uczta. Ujmująca osobowość malarki i Jej piękna opowieść o kolejach życia zachwyciły słuchających. Ogromne wrażenie sprawiły prezentowane na wystawie obrazy, szczególnie te o tematyce muzycznej. Można odnieść wrażenie, że one żyją, że za moment usłyszymy dźwięk saksofonu, gitary, tuby…
Piękna oprawę muzyczną spotkania zapewnił Pan Zbigniew Dembowski i jego wychowanka Julia Kajzer, uczennica Szkoły Muzycznej i „Krasiniaka”. Wiersz ulubionego poety Pani Joanny – Kazimierza Przerwy-Tetmajera odczytała Sandra Pszczółkowska, zaś spotkanie pt. „Przemyślane emocje” prowadziła Grażyna Czaplicka.