#Jeżycjada
Ostatni fragment, pochodzący z tomu „Język Trolli” czyta Wojtek Gęsicki.
Niespodziewane zastępstwo na zajęciach sprawia, że 9-letni Józinek Pałys, syn Idy Borejko, poznaje gimnazjalistkę Stanisławę Trollę. Myśli o tej dziewczynie na stałe zagoszczą w głowie młodego chłopaka, a wszystko, co jej dotyczy, wyda mu się wprost fascynujące. W tym fragmencie czytelnik poznaje pierwsze ciekawe informacje o intrygującym świecie tajemniczej i niepowtarzalnej Trolli.
Przedostatni fragment z części pt. „Pulpecja” przeczytają uczennice Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Goryszach: Olga Mańkiewicz, Natalia Mańkiewicz, Weronika Wysocka i Alicja Urbanowska.
Poniedziałek Wielkanocny w domu Borejków zaczyna się od porannego delikatnego dyngusa. Radosnego nastroju licznych domowników nie podziela jednak licealistka Patrycja, którą dręczą rozterki miłosne. Posłuchajcie, czy tego dnia dziewczyna dowie się, jakimi uczuciami darzy ją przystojny Baltona, i czego można było doświadczyć na ulicach miasta w lany poniedziałek1992 roku.
#Jeżycjada
Kolejny fragment, tym razem „Brulionu Bebe B.” prezentuje nasza koleżanka Agnieszka Jankowska.
Choć główną bohaterką tego tomu jest uczennica liceum Beata Bitner, zwana Bebe, w wybranym fragmencie na pierwszy plan wysuwa się barwna postać Bernarda Żeromskiego, nietuzinkowego artysty i wielbiciela Anieli Kowalik, znanej czytelnikom serii z powieści „Kłamczucha”. Bernard zostaje oddelegowany przez panią swego serca, tymczasową opiekunkę Bebe, na szkolną wywiadówkę i dzielnie podejmuje wyzwanie. Ten wydarzenie niewątpliwie wszystkim na długo zapadnie w pamięć.
#Jeżycjada
Rozpoczynamy przygodę z „Jeżycjadą”, do czytania której zaprosiliśmy naszych przyjaciół i czytelników. Pierwszy fragment pochodzący z części „Opium w rosole” czyta Ewa Stangrodzka.
W tym fragmencie mała dziewczynka, przedstawiająca się tego dnia jako Genowefa Lompke, po raz pierwszy puka do drzwi państwa Lewandowskich i informuje odrobinę zdumioną panią domu, że przyszła na obiad. To tajemnicze, czasami zabawne, czasami irytujące dziecko szybko zaprzyjaźni się z innymi mieszkańcami domu przy ulicy Roosevelta 5 i odegra ważną rolę w życiu głównych bohaterów powieści. Portret Geniusi zajmuje centralne miejsce na plakacie towarzyszącym V Ogólnopolskiemu Czytaniu „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.
Z wielką przyjemnością informujemy, iż nasze działania w ramach IV Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady zostało docenione przez organizatorów tej akcji. Nasza Biblioteka otrzymała od Wydawnictwa Akapit Press nagrodę w postaci książki, zakładek i dyplomu podpisanego przez panią Małgorzatę Musierowicz – autorkę cyklu książek o rodzinie Borejków. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszym czytaniu Jeżycjady i zapraszamy za rok!
Już dziś zaczynamy IV Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. W dniach 23 – 25 czerca zapraszamy Was kochani na ucztę literacką z Jeżycjadą i jej autorką Małgorzatą Musierowicz w roli głównej. Zaprosiliśmy tym razem do wspólnego czytania bibliotekarzy z powiatu ciechanowskiego. Wydarzenie rozpoczynamy prezentacją multimedialną na temat twórczości Małgorzaty Musierowicz. Autorka niezapomnianej serii dla młodzieży jest ciekawą, wartą bliższego poznania postacią. Drodzy Czytelnicy, włączcie się w nasza akcje już od dziś! https://www.facebook.com/pbpciechanow/
Dnia 21 marca 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej czytaliśmy książki Małgorzaty Musierowicz w ramach akcji „III ogólnopolskie czytanie Jeżycjady”. W spotkaniu brały udział uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Goryszach, Szkoły Podstawowej w Woli Wierzbowskiej, Szkoły Podstawowej w Opinogórze oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie. Fragmenty książek z cyklu „Jeżycjada” czytały również panie: Izabela Koba-Mierzejewska, Irena Janiszewska i Teresa Gołaszewska. Uczniowie SP nr 4, oprócz czytania, przygotowali również pokaz literackich postaci książek M. Musierowicz. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego spotkania.