Już po raz trzeci ulicami Ciechanowa przeszła radosna, kolorowa Parada Krasnoludków. Skrzaty, które według legendy od stuleci zamieszkują zamek i Farską Górę, ponownie wyszły ze swych domków i pokazały się mieszkańcom. Barwny korowód przebranych za krasnoludki ciechanowskich przedszkolaków, który przeszedł ulicami: Warszawską, Księdza Piotra Ściegiennego i Strażacką, prowadziła przebrana za Marię Konopnicką Pani Edyta Bojkowska-Kolak. Parada zakończyła się wspólną zabawą, pamiątkowymi zdjęciami i słodkim drobiazgiem dla kolorowych skrzatów.
Dziękujemy pracownikom PCKiSz za dekoracje i wspaniałą część artystyczną, a wszystkim uczestnikom Parady dziękujemy serdecznie za udział w tym pięknym
i widowiskowym wydarzeniu. Szczególne podziękowania składamy przedstawicielom Straży Miejskiej i funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników Parady, oraz wszystkim, którzy wspierali nas podczas organizowania tej wspaniałej imprezy.
21 maja 2025 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego z cyklu Słowa Bliskie Młodym. Konkurs pod Honorowym Patronatem Starosty Ciechanowskiego przebiegający w tym roku pt. Nie widziałam cię od miesiąca, adresowany był do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do młodzieży szkół średnich. Celem konkursu było propagowanie twórczości wybitnej poetki, jednej z patronek 2025 roku Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w 80 rocznicę śmierci poetki.
Jury w składzie:|
Ewa Buraczewska – przewodnicząca
Joanna Kiszkurno - członek
Jolanta Koziatek - członek
zdecydowało o przyznaniu następujących miejsc i wyróżnień:
w kategorii szkoła podstawowa
I miejsce - Zuzanna Szustowska
Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie
II miejsce - Antonina Przybysz
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Glinojecku
III miejsce - Gabriela Goździewska
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie
w kategorii szkoła średnia
I miejsce - Martyna Czupryn
I LO im. Z. Krasińskiego
II miejsce -Zuzanna Majewska
Zespół Szkół Nr 2 Ciechanowie
III miejsce -Amanda Kicińska
Zespół Szkół Nr 2 Ciechanowie
Wyróżnienia otrzymali:
Tymoteusz Wyszyński
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Glinojecku
Agata Lewandowska
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Glinojecku
Szymon Ostrowski
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Młocku
Wiktoria Radomska
Zespół Szkół Nr 3 im. S. Staszica w Ciechanowie
Marcelina Ozdarska
I LO im. Z. Krasińskiego
Maria Pawlikowska -Jasnorzewska pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków nazywana poetką miłości, w sposób naturalny i piękny mówi o uczuciach, ich pięknie, delikatności czasem burzliwości, jej utwory pełne są optymizmu, zachwytu urodą życia, dlatego jej poezja trafia do wszystkich serc.
Dziękujemy wszystkim młodym ludziom, którzy zechcieli pochylić się nad utworami poetki, dziękujemy pedagogom za przygotowanie uczestników i za rozbudzanie w młodzieży wrażliwości na piękno poezji. Gratulujemy laureatom, a wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w rozwijaniu talentów i ciągłego obcowania z poezją, gdyż jest ona zwierciadłem życia i myśli człowieka, lekarstwem dla duszy, zapewnia poczucie komfortu, jest ostoją spokoju, a także sposobem na to, aby poczuć, że nie jesteśmy sami na tym świecie.
Szczególne podziękowania dla Starostwa Powiatu Ciechanowskiego za wsparcie finansowe do zakupu nagród dla laureatów konkursu.
W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z fantastycznym młodym człowiekiem – Łukaszem Wesołowskim. Łukasz jest bibliotekarzem, obecnie pracującym w bibliotece w Warszawie, ale zaczynał pracę w tym zawodzie w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Poza pracą zawodową nasz gość bierze udział w różnych teleturniejach, w których odnosi duże sukcesy, podróżuje i kolekcjonuje zakładki do książek (jego zbiór liczy już około 2000 zakładek z różnych zakątków świata). Łukasz Wesołowski jest również wielkim fanem twórczości Jacka Kaczmarskiego i właśnie piosenki tego barda uświetniły to miłe spotkanie. Od naszej biblioteki Łukasz otrzymał tytuł „Nienudnego Bibliotekarza”
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i miłe przyjęcie naszego kolegi bibliotekarza. Zapraszamy na kolejne spotkania.
„Próby ukojenia” – wernisaż malarstwa Dominiki Kiszkurno i Zofii Stryjewskiej
To było wyjątkowe popołudnie – 10 maja 2025 roku spotkaliśmy się, by wspólnie otworzyć wystawę dwóch młodych artystek: Dominiki Kiszkurno i Zofii Stryjewskiej. Już sam tytuł – Próby ukojenia – zapowiadał coś więcej niż tylko pokaz malarskich umiejętności.
Dominika i Zofia opowiadały o swojej twórczości z niezwykłą szczerością i wrażliwością. Mówiły o emocjach, które przelewają na płótna, o potrzebie wyciszenia, odnalezienia harmonii i sensu w świecie pełnym bodźców. Każdy obraz to osobista próba – dotknięcia spokoju, pogodzenia się z tym, co trudne, odnalezienia światła.
Ich malarstwo porusza. Jest jak szept, który zostaje z nami jeszcze długo po wyjściu z galerii. Goście wernisażu chłonęli te opowieści – zasłuchani, zatrzymani, poruszeni.
Wystawę Próby ukojenia można oglądać przez najbliższy miesiąc. Zapraszamy – pozwólcie sobie na chwilę ciszy i kolorów. Może właśnie tego Wam teraz potrzeba.
Fot. Czesław Janowski/Joanna Kiszkurno
Mamy za sobą kolejną promocję książki. W ubiegły piątek (11 kwietnia) naszym gościem był Piotr Zalisz - autor książki „Zapomniany zbawca”. Piotr Zalisz urodził się i mieszka nadal w Ciechanowie. Ukończył Techników Żywienia w Zespole Szkół nr 2, a obecnie pracuje w Cedrob S.A. Książka „Zapomniany zbawca” jest jego pierwszą powieścią. Jej bohaterem jest 10-cioletni chłopiec, który musi się odnaleźć w post apokaliptycznej rzeczywistości. Powieść ta to pewnego rodzaju mieszanka horroru z fantastyką, ale najciekawsze jest to, iż jej akcja toczy się w Ciechanowie i okolicach. Książka jest dostępna w zbiorach naszej biblioteki. Zatem zachęcamy do czytania.
Dziękujemy wszystkich gościom, którzy przybyli na spotkanie prowadzone przez Grażynę Czaplicką. Akcent wokalny zapewniła Natasza Pepłowska.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy, który przypada 20 kwietnia w naszej Bibliotece uczciliśmy 10-lecie ciechanowskiej gazety „Puls – Magazyn Opinii Ziemi Ciechanowskiej”. Naszymi gośćmi byli twórcy tej gazety – Artur Iniarski i Piotr Pszczółkowski. Wspominaliśmy początki ich działalności, rozmawialiśmy o współczesnym dziennikarstwie. Było i wesoło i poważnie. Mieliśmy okazję posłuchać piosenek w wykonaniu Joanny Radziuk.
Dziękujemy wszystkim za obecność a twórcom Pulsu życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne lata tworzenia.
Dnia 2 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie: „Zachowania ryzykowne – czy mogą prowadzić do uzależnienia?”Rozmawialiśmy z panem Tomaszem Kosielskim – kierownikiem Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miasta Ciechanów, socjoterapeutą, politykiem społecznym, poruszając zagadnienia istotne dla społeczności lokalnej. Wśród uczestników byli przedstawiciele młodzieży, rodziców, dziadków, nauczycieli, studentów, wykładowców, pedagogów, psychologów, terapeutów, samorządowców. Zadawali pytania, rozwiewali wątpliwości, dzielili się swoją opinią, czynnie włączając się w dyskusję. Rozważaliśmy jakie mogą być przyczyny zachowań ryzykownych u młodych ludzi a także jakie skutki mogą powodować, jeśli przerodzą się w uzależnienie oraz co możemy zrobić,aby skutecznie im zapobiegać.
Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność, Panu Tomaszowi Kosielskiemu za konstruktywną rozmowę, zapraszamy na kolejne spotkania.