Za nami kolejna edycja konkursu na najlepsze książki z regionu północnego Mazowsza – Liber Mazovia 2024. W minioną środę (28 maja) odbyło się wręczenie pamiątkowych statuetek wyróżnionym autorom. W tym roku kapituła konkursu jednogłośnie wyróżniła dwie pozycje. W kategorii książek regionalnych nagrodę otrzymał pan Ireneusz Leszek Brdak za książkę „Mieszkańcy Raciąża w latach 1760-1945” wydanej przez Gminę Miasto Raciąż, natomiast w kategorii książki literackiej wyróżniony został pan Krzysztof Martwicki za książkę „Reportaże i felietony” wydanej przez Oficynę ZLM w Ciechanowie.
Nagrody wręczyli redaktor naczelny Tygodnika Ciechanowskiego Ryszard Marut, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Z. Krasińskiego Lech Zduńczyk oraz kierownik Czytelni Regionalnej PBP Grażyna Czaplicka. Muzyczną ucztę zapewnili obecnym na uroczystości uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie: Stanisław Jaworski, Oliwia Gogolewska i Zosia Lisowska.
Bardzo się cieszymy, iż mamy dobrą współpracę ze szkołami w powiecie ciechanowskim. Jedną z nich jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Goryszach. Zawsze bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanych tam imprezach czytelniczych. Tak było właśnie 23 maja, kiedy to Grażyna Czaplicka i Joanna Kiszkurno były jurorkami w Konkursie Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z różnych klas. Każdy przeczytał fragment swojej ulubionej książki. Jury miało trudne zadanie, gdyż dzieci były przygotowane i czytały bardzo ładnie.
Cieszymy się, iż taki konkurs odbywa się w tej szkole każdego roku i jest to wówczas prawdziwe święto książki. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.
Dzień Matki zaczęliśmy świętować w naszej bibliotece już w piątek 23 maja. Naszych gości tym razem zabraliśmy w podróż do romantycznej Europy, przybliżając postacie Marii Urszuli Krasińskiej, Barbary Mickiewiczowej, Ludwiki Norwidowej i Salomei Słowackiej – czyli matki naszych wieszczów narodowych. Staraliśmy się nieco więcej opowiedzieć o kobietach, które wydały na świat tak wybitnych synów.
W role matek naszych wieszczów wcieliły się: Joanna Kiszurno (jako Krasińska), Jolanta Koziatek (jako Mickiewiczowa), Alicja Smolińska (jako Slowacka) i Agnieszka Jankowska (jak Norwidowa). Wokalnie uświetniły to spotkanie Joanna Kiszkurno i Beata Trojanowska, które wykonały wzruszające piosenki dla matek. Poprowadziła całe spotkanie Grażyna Czaplicka.
Dziękujemy wszystkim miłym gościom i zapraszamy na kolejne spotkania.
Już po raz trzeci ulicami Ciechanowa przeszła radosna, kolorowa Parada Krasnoludków. Skrzaty, które według legendy od stuleci zamieszkują zamek i Farską Górę, ponownie wyszły ze swych domków i pokazały się mieszkańcom. Barwny korowód przebranych za krasnoludki ciechanowskich przedszkolaków, który przeszedł ulicami: Warszawską, Księdza Piotra Ściegiennego i Strażacką, prowadziła przebrana za Marię Konopnicką Pani Edyta Bojkowska-Kolak. Parada zakończyła się wspólną zabawą, pamiątkowymi zdjęciami i słodkim drobiazgiem dla kolorowych skrzatów.
Dziękujemy pracownikom PCKiSz za dekoracje i wspaniałą część artystyczną, a wszystkim uczestnikom Parady dziękujemy serdecznie za udział w tym pięknym
i widowiskowym wydarzeniu. Szczególne podziękowania składamy przedstawicielom Straży Miejskiej i funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników Parady, oraz wszystkim, którzy wspierali nas podczas organizowania tej wspaniałej imprezy.