Bardzo się cieszymy, iż mamy dobrą współpracę ze szkołami w powiecie ciechanowskim. Jedną z nich jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Goryszach. Zawsze bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanych tam imprezach czytelniczych. Tak było właśnie 23 maja, kiedy to Grażyna Czaplicka i Joanna Kiszkurno były jurorkami w Konkursie Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z różnych klas. Każdy przeczytał fragment swojej ulubionej książki. Jury miało trudne zadanie, gdyż dzieci były przygotowane i czytały bardzo ładnie.
Cieszymy się, iż taki konkurs odbywa się w tej szkole każdego roku i jest to wówczas prawdziwe święto książki. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.
Dzień Matki zaczęliśmy świętować w naszej bibliotece już w piątek 23 maja. Naszych gości tym razem zabraliśmy w podróż do romantycznej Europy, przybliżając postacie Marii Urszuli Krasińskiej, Barbary Mickiewiczowej, Ludwiki Norwidowej i Salomei Słowackiej – czyli matki naszych wieszczów narodowych. Staraliśmy się nieco więcej opowiedzieć o kobietach, które wydały na świat tak wybitnych synów.
W role matek naszych wieszczów wcieliły się: Joanna Kiszurno (jako Krasińska), Jolanta Koziatek (jako Mickiewiczowa), Alicja Smolińska (jako Slowacka) i Agnieszka Jankowska (jak Norwidowa). Wokalnie uświetniły to spotkanie Joanna Kiszkurno i Beata Trojanowska, które wykonały wzruszające piosenki dla matek. Poprowadziła całe spotkanie Grażyna Czaplicka.
Dziękujemy wszystkim miłym gościom i zapraszamy na kolejne spotkania.
Już po raz trzeci ulicami Ciechanowa przeszła radosna, kolorowa Parada Krasnoludków. Skrzaty, które według legendy od stuleci zamieszkują zamek i Farską Górę, ponownie wyszły ze swych domków i pokazały się mieszkańcom. Barwny korowód przebranych za krasnoludki ciechanowskich przedszkolaków, który przeszedł ulicami: Warszawską, Księdza Piotra Ściegiennego i Strażacką, prowadziła przebrana za Marię Konopnicką Pani Edyta Bojkowska-Kolak. Parada zakończyła się wspólną zabawą, pamiątkowymi zdjęciami i słodkim drobiazgiem dla kolorowych skrzatów.
Dziękujemy pracownikom PCKiSz za dekoracje i wspaniałą część artystyczną, a wszystkim uczestnikom Parady dziękujemy serdecznie za udział w tym pięknym
i widowiskowym wydarzeniu. Szczególne podziękowania składamy przedstawicielom Straży Miejskiej i funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników Parady, oraz wszystkim, którzy wspierali nas podczas organizowania tej wspaniałej imprezy.
W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z fantastycznym młodym człowiekiem – Łukaszem Wesołowskim. Łukasz jest bibliotekarzem, obecnie pracującym w bibliotece w Warszawie, ale zaczynał pracę w tym zawodzie w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Poza pracą zawodową nasz gość bierze udział w różnych teleturniejach, w których odnosi duże sukcesy, podróżuje i kolekcjonuje zakładki do książek (jego zbiór liczy już około 2000 zakładek z różnych zakątków świata). Łukasz Wesołowski jest również wielkim fanem twórczości Jacka Kaczmarskiego i właśnie piosenki tego barda uświetniły to miłe spotkanie. Od naszej biblioteki Łukasz otrzymał tytuł „Nienudnego Bibliotekarza”
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i miłe przyjęcie naszego kolegi bibliotekarza. Zapraszamy na kolejne spotkania.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolnej Prasy, który przypada 20 kwietnia w naszej Bibliotece uczciliśmy 10-lecie ciechanowskiej gazety „Puls – Magazyn Opinii Ziemi Ciechanowskiej”. Naszymi gośćmi byli twórcy tej gazety – Artur Iniarski i Piotr Pszczółkowski. Wspominaliśmy początki ich działalności, rozmawialiśmy o współczesnym dziennikarstwie. Było i wesoło i poważnie. Mieliśmy okazję posłuchać piosenek w wykonaniu Joanny Radziuk.
Dziękujemy wszystkim za obecność a twórcom Pulsu życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne lata tworzenia.
Dnia 2 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie: „Zachowania ryzykowne – czy mogą prowadzić do uzależnienia?”Rozmawialiśmy z panem Tomaszem Kosielskim – kierownikiem Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Urzędu Miasta Ciechanów, socjoterapeutą, politykiem społecznym, poruszając zagadnienia istotne dla społeczności lokalnej. Wśród uczestników byli przedstawiciele młodzieży, rodziców, dziadków, nauczycieli, studentów, wykładowców, pedagogów, psychologów, terapeutów, samorządowców. Zadawali pytania, rozwiewali wątpliwości, dzielili się swoją opinią, czynnie włączając się w dyskusję. Rozważaliśmy jakie mogą być przyczyny zachowań ryzykownych u młodych ludzi a także jakie skutki mogą powodować, jeśli przerodzą się w uzależnienie oraz co możemy zrobić,aby skutecznie im zapobiegać.
Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność, Panu Tomaszowi Kosielskiemu za konstruktywną rozmowę, zapraszamy na kolejne spotkania.
Od kilku lat w naszej bibliotece 19 luty jest Dniem Patrona, w tym dniu w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński. Poeta, dramaturg, prozaik, należący do trójcy wieszczów (obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego), największych poetów polskiego romantyzmu. Był potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich herbu Ślepowron, II ordynatem opinogórskim, synem generała Wincentego Krasińskiego i księżniczki Marii Radziwiłłówny. Urodził się w Paryżu, w domu przy Boulevard Montmartre 10. Ochrzczono go w parafialnym kościele Notre Dame de Lorette. Do chrztu trzymali go Ludwik Pac z Marią Walewską oraz Piotr Krasiński z księżną z Walewskich Jabłonowską. Otrzymał imiona: Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt. Poeta zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Pierwotnie pochowano go w podziemiach kościoła św. Magdaleny w Paryżu skąd następnie jego zwłoki przewieziono do Polski i został pochowany w krypcie grobowej Krasińskich w podziemiach kościoła w Opinogórze.
Od roku 1962 Zygmunt Krasiński jest patronem naszej biblioteki, wówczas to na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Minister Kultury i Sztuki nadał, funkcjonującej wtedy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, imię Zygmunta Krasińskiego.
W sobotę 8 lutego 2025 roku w naszej Bibliotece odbyła się Biesiada Poetycka „Z harmonią i humorem”. Gościliśmy ciechanowianina o wielu talentach Andrzeja Kielczyka. Spotkanie otworzył dyrektor Lech Zduńczyk, prowadziła Joanna Kiszkurno. Licznie zgromadzona widownia miała okazję zapoznać się z dorobkiem naszego bohatera, który wydał pięć tomów wierszy oraz dwie książki prozą. Opisuje w nich rzeczywistość, swoje miasto, ludzi i sytuacje w jakich się znajdują. Jest bacznym obserwatorem. Jako dusza artystyczna widzi więcej, inaczej, dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami. Andrzej Kielczyk zaprezentował zebranym anegdoty ze swojego życia, zapoznał z kilkoma wierszami i ujął niezwykłą grą znanych i lubianych utworów na harmonijkach ustnych.
Muzycznie spotkanie uświetnił utalentowany młody człowiek Norbert Pepłowski, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej w Regiminie i I klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ciechanowie. Zagrał dwa utwory: „Warszawa da się lubić” oraz „Kurki trzy” wprowadzając gości w miły nastrój.
W trakcie Biesiady wystąpili również poeci prezentując własne wiersze nawiązujące do karnawału, zabawy, kobiet, początku istnienia czy mijającego czasu. Jak mogliśmy się przekonać, każdy z nich widzi świat w unikalny, sobie właściwy sposób. Nie zabrakło rozmów przy herbatce i słodkim poczęstunku.
Serdecznie dziękujemy naszemu bohaterowi za ten wyjątkowy sobotni wieczór, wszystkim gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas. Norbertowi życzymy wielu sukcesów, obyś spełniał swoje kolejne marzenia i czerpał radość z każdej aktywności.
Zapraszamy państwa na kolejne spotkania do naszej biblioteki.
Fot. Czesław Janowski