Już chyba do naszej bibliotecznej tradycji weszło obchodzenie różnych świąt i ważnych dni w roku. Świętujemy Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki itp. Postanowiliśmy także świętować Dzień Ojca i dlatego w ubiegły piątek przybliżyliśmy postacie ojców naszych narodowych wieszczów, czyli Wincentego Krasińskiego, Mikołaja Mickiewicza, Jana Norwida i Euzebiusza Słowackiego. Multimedialną prezentację i „garść” informacji o tych zacnych panach przygotowała Grażyna Czaplicka oraz wspomagająca ją Joanna Kiszkurno, która również uświetniła spotkanie swoim śpiewem.
Bardzo dziękujemy naszym przemiłym gościom za liczne przybycie i miłe słowa na temat tego spotkania. Zapraszamy na kolejne imprezy w naszej Bibliotece.
25 czerwca 2025 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Goryszach odbyło się podsumowanie „Roku Czytelniczego”. Pracownice naszej Biblioteki, Grażyna Czaplicka i Joanna Kiszkurno, na podstawie prowadzonych przez dzieci zeszytów przeczytanych książek wyłoniły osoby wyróżniające się. Najlepszą czytelniczką okazała się Natalia Grączewska zajmując I miejsce z 30 przeczytanymi książkami. II miejsce zdobyła Dominika Stępkowska, a III – Antek Mańkiewicz. Przyznano również wyróżnienia dla: Leny Płosińskiej, Jakuba Piotrowskiego oraz Aleksandra Grotkowskiego. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek. Gratulujemy wszystkim uczniom, życzymy przyjemnych wakacji, oczywiście z książką.
Bardzo się cieszymy, iż mamy dobrą współpracę ze szkołami w powiecie ciechanowskim. Jedną z nich jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Goryszach. Zawsze bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanych tam imprezach czytelniczych. Tak było właśnie 23 maja, kiedy to Grażyna Czaplicka i Joanna Kiszkurno były jurorkami w Konkursie Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z różnych klas. Każdy przeczytał fragment swojej ulubionej książki. Jury miało trudne zadanie, gdyż dzieci były przygotowane i czytały bardzo ładnie.
Cieszymy się, iż taki konkurs odbywa się w tej szkole każdego roku i jest to wówczas prawdziwe święto książki. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.
Dzień Matki zaczęliśmy świętować w naszej bibliotece już w piątek 23 maja. Naszych gości tym razem zabraliśmy w podróż do romantycznej Europy, przybliżając postacie Marii Urszuli Krasińskiej, Barbary Mickiewiczowej, Ludwiki Norwidowej i Salomei Słowackiej – czyli matki naszych wieszczów narodowych. Staraliśmy się nieco więcej opowiedzieć o kobietach, które wydały na świat tak wybitnych synów.
W role matek naszych wieszczów wcieliły się: Joanna Kiszurno (jako Krasińska), Jolanta Koziatek (jako Mickiewiczowa), Alicja Smolińska (jako Slowacka) i Agnieszka Jankowska (jak Norwidowa). Wokalnie uświetniły to spotkanie Joanna Kiszkurno i Beata Trojanowska, które wykonały wzruszające piosenki dla matek. Poprowadziła całe spotkanie Grażyna Czaplicka.
Dziękujemy wszystkim miłym gościom i zapraszamy na kolejne spotkania.
Już po raz trzeci ulicami Ciechanowa przeszła radosna, kolorowa Parada Krasnoludków. Skrzaty, które według legendy od stuleci zamieszkują zamek i Farską Górę, ponownie wyszły ze swych domków i pokazały się mieszkańcom. Barwny korowód przebranych za krasnoludki ciechanowskich przedszkolaków, który przeszedł ulicami: Warszawską, Księdza Piotra Ściegiennego i Strażacką, prowadziła przebrana za Marię Konopnicką Pani Edyta Bojkowska-Kolak. Parada zakończyła się wspólną zabawą, pamiątkowymi zdjęciami i słodkim drobiazgiem dla kolorowych skrzatów.
Dziękujemy pracownikom PCKiSz za dekoracje i wspaniałą część artystyczną, a wszystkim uczestnikom Parady dziękujemy serdecznie za udział w tym pięknym
i widowiskowym wydarzeniu. Szczególne podziękowania składamy przedstawicielom Straży Miejskiej i funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników Parady, oraz wszystkim, którzy wspierali nas podczas organizowania tej wspaniałej imprezy.
W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z fantastycznym młodym człowiekiem – Łukaszem Wesołowskim. Łukasz jest bibliotekarzem, obecnie pracującym w bibliotece w Warszawie, ale zaczynał pracę w tym zawodzie w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Poza pracą zawodową nasz gość bierze udział w różnych teleturniejach, w których odnosi duże sukcesy, podróżuje i kolekcjonuje zakładki do książek (jego zbiór liczy już około 2000 zakładek z różnych zakątków świata). Łukasz Wesołowski jest również wielkim fanem twórczości Jacka Kaczmarskiego i właśnie piosenki tego barda uświetniły to miłe spotkanie. Od naszej biblioteki Łukasz otrzymał tytuł „Nienudnego Bibliotekarza”
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i miłe przyjęcie naszego kolegi bibliotekarza. Zapraszamy na kolejne spotkania.